Фитосанитарно състояние на посевите с полски култури

През изминалата седмица станахме свидетели на климатични аномалии, които не се бяха случвали от десетилетия. Отрицателни температури в момент, когато голяма част от полските културите влезнаха в активен период на нарастване (пшеницата и ечемика във фаза вретенене, а рапицата в масов цъфтеж). Етапи в, които растенията са силно чувствителни на отрицателни температури. Очакваните последици от подобни аномалии можем да обобщим по следният начин.

Повреди по генеративните органи на цъфтящите култури

Много от цветовете на културите издържат на ниски отрицателни температури ( -1, -2), за няколко часа. По-дълъг период с отрицателни температури, съчетано с наличието на замръзи се отразява негативно на растенията, чрез загуба на фертилност или пълно абортиране на цветовете. Положителното за рапицата е, че тя е култура със силни компенсаторни възможности и култура с дълъг период на цъфтеж. Бъдещите цветни бутони, които не са били отворени към момента на замръза има шанс да се развият нормално.

Повреди на клетъчна основа

поради по-слабо концентрираният клетъчен сок, течностите в растителната клетка замръзват, което води до тяхното разширяване и разкъсване на клетъчната стена. Подобни пробиви по растителните тъкани отварят входна рана за редица патогени.

Намалена имунна защита

стресовото състояние в което се намират растенията след замръз или студено време, води до редуциране отделянето на хормони и протеини пряко свързани с техния имунен отговор.

Индиректни опасности

Студеното и влажно време, последвано от затопляне с налична влага са предпоставка за динамично развитие и разпространение на много от патогените, които нападат рапицата и житните култури.

Комбинацията от всички горепосочени, ни изправят пред нуждата от навременни и ефективни мерки за опазване на наличния потенциал за добив и добрият хабитус на посевите

Агрономически препоръки

  • Навременно приложение на фунгициди – изпреварващо развитието на патогенните ще защити отслабените растения и ще им дадете шанс да се възстановят по-бързо и лесно, както и развият своят наличен потенциал за добив.
  • Използване на продукти притежаващи допълнителни физиологични предимства: като Даксър и Приаксор в пшеница и Ревидас в рапица съдържащи Крезоксим метил и/или Пираклостробин, редуцират отделянето на хормонът на стреса - етилен. Употребата на подобни продукти позволява по-бързото възстановяване на растенията след аномалии.
  • Формулацията на Ревидас® създадена специално за маслодайни култури, дава изключителни предимства в борбата срещу основните болести в подобна ситуация.

Икономически препоръки с цел оптимизиране на инвестициите

Продуктите от програмата „Сейф от БАСФ“ имат и икономическа изгода.

 При използването на минимум 75 л Даксър® получавате обратно 300 лв. обратно във вашата сметка и по 4 лв. на всеки следващ литър

 При използването на минимум 75 л Приаксор® получавате обратно 450 лв. обратно във вашата сметка и по 6 лв. на всеки следващ литър

Нека позволим на растенията да се възстановят максимално бързо от стреса и да им подсигурим една солидна защита до края на вегетацията.

Нагоре